Manastirea Sfintei Ludmila, cneaza (principeasa) si mucenica ceha, a fost întemeiata pe 22.6.2003 de catre Prea Sfintitul Simeon, episcopul de Olomouc si Brno, adica al Moraviei si Sileziei.

Maica stareta este monahia Evloghia Stachie, trimisa la misiune de la manastirea Varatec, de catre Mitropolia Moldovei si a Sucevei. Dupa 6 ani la manastirea Adormirii Maicii Domnului din Vilemov (lânga Olomouc), maica Evloghia a venit sa întemeieze Mânastirea Sfintei cneze Ludmila, o mânastire misionara, dedicata ajutorului strainilor, refugiatilor si migrantilor. Multi dintre ei locuiesc în manastire. Maica se dedica mai ales copiilor si batrânilor, celor mai vulnerabili dintre cei ce au adapost aici.

Preotul slujitor este Protoiereul Mitrofor Cristian Popescu, aflat la misiune in Cehia din 1986. Preoteasa Milada este managerul manastirii, cea care se ocupa de cele necesare si de organizare, dedicând acestei slujbe practic tot timpul ei. În afara slujbelor calugaresti ale maicii starete, slujbele publice se desfasoara în romana si ceha, dar si in alte limbi, dupa nevoile celor prezenti, de exemplu în franceza, engleza, etc.

Manastirea adaposteste si Parohia Tuturor Sfintilor români, aflata în legatura duhovniceasca cu Patriarhia Ortodoxa Româna. Comunitatea româna din Brno are in jur de o mie de membri.

Manastirea si parohia planuiesc constructia unei biserici mai încapatoare pentru ca paraclisul ei poate adaposti circa 50 persoane. Terenul este deja achizitionat, proiectul de constructie este în curs de desfasurare.

This entry was posted on Thursday, February 10th, 2011 at 8:53 am and is filed under Biserica Brno, Istoric. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

2 comments so far

ludmila
 1 

Doamne Ajuta!
As vrea sa va intreb daca aveti cumva acatistul Sfintei Ludmila tradus in romaneste sau daca se poate traduce. M-as bucura tare mult sa am acatistul sfintei a carui nume il port. Doamne ajuta!

November 19th, 2011 at 8:53 am
pr. gruia mihail
 2 

si eu as dori acatistul sf ludmila
cu multumiri anticipate,
Craciun fericit!
pr. gruia mihail

December 19th, 2011 at 9:10 am

Leave a reply

Name (*)
Mail (will not be published) (*)
URI
Comment
Pagina conceputa, implementata si intretinuta de Horatiu Toma
Creştinism Ortodox..com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet